Ezernieku pagasta bibliotēka

Kontaktinformācija:
Pagastmāja, Ezernieki, Ezernieku pag.,
Krāslavas nov., LV 5692,
Tālr.: 65653127
e-pasts: bibl.ezernieki@kraslava.lv
Vadītāja Nataļja Šestakova


2023. gada 4. apr.

Lieldienu sagaidīšana.

     Lieldienu izdarības ir simboliska palīdzība dabai, lai ātrāk atgūtu savas krāšņas, vasarīgas rotas! Kas mums jādara, lai tai palīdzētu?  Par to mēs runājām ar bērniem radoša darbnīcā bibliotēkā.

  Olu krāsošana: pavasara saulgriežu simbols ir ola, apzīmējot saules gaismu, jaunu dzīvību un pilnību. Neatņemama šo svētku tradīcija ir olu krāsošana, kad, tas ietītas dažādos zaļumos, garšaugos un vārītas sīpolu mizās, mellenes vai upeņu sulā, pārtop par krāšņiem mākslas darbiem. Senlatvieši ticēja, ka šis process veicina labu satikšanu ģimenē.

    Mazgāšanas tekošā ūdenī: vai vēlies vairot savu skaistumu, veselību un enerģiju? Lieldienas tam ir īstais laiks! Šis ir dabas atmodas laiks, kad tā atgūstas no ziemas miega, pilna možuma un enerģijas, spējot ar to dalīties arī ar mums. Svētku rītā agri jāceļas, lai redzētu saules uzaušanu un jāskrien uz tuvāko tekoša ūdens vietu, kur tas tek pret sauli, un jānomazgā seju! Ja gribi, lai tavi vaigi zied kā rozes - pirms saullēkta apēd vismaz 13  dzērvenes. 

    Olu meklēšana:  mitoloģiskais svētku tēls - zaķis Lieldienu rītā apciemo ikvienu ģimeni ar bērniem, lai tiem dāvinātu saldumus un dažādus nieciņus. Taču vispirms mazākajiem ģimenes locekļiem jāņem roka groziņš un jāiet meklēt zaķa izdētas, krāsainas olas! Vecākiem iepriekš gan jāpaskaidro, kur tad zaķis tieši cilpojis un olas atstājis. Varbūt tas kaut kur ir paslēpis arī kādu šokolādes olu, jo šorīt viss ir iespējams!

    Olu kaujas: svētku simboli ir atrasti un nu ir pienācis laiks noskaidrot, kuram ģimenes pārstāvim padevusies visstiprākā ola, laiks kaujām!  Vispirms vienojieties par spēles noteikumiem, piemēram, ar kuru galu sitīsieties. Sens ticējums vēsta, ka tam, kuram šī ola ir visstiprākā - ilgi dzīvos! Tas, kurš uzvar kaujā, patur sakauto sev, lai vēlāk redzētu un izvērtētu, kurš bijis visveiksmīgākais. Taču, ja tās sanākušas īpaši skaistas un ir žēl tās sasist, ar olām šajā dienā mēdz mainīties! Mielojoties ar šo svētku simbolu neaizmirsti uzbērt tai sāli, jo pretējā gadījumā turpmākajā gadā nāksies daudz melot.

    Olu ripināšana: šai atrakcijai nepieciešamas olas, dažādi kārumi  un rene, piemēram, dēlis ar maliņām, pa kuru olas ripināt. Šī ir spēle, kurā vispirms uz zemes dažādas vietas saliek olas un gardumus, tad lieli un mazi ripina pa dēlīti olu, ja tā pieskaras kādai citai vai  kārumam, tas pienākas ripinātajam,  savukārt, ja neskar nevienu no šim lietām, tā paliek spēles laukumā.

    Šūpošanas: Lieldienās ikkatram ir kārtīgi jāizšūpojas, lai vasarā odi un dunduri nekož, un turpmākais gads būtu veiksmīgs un laimīgs! Sens ticējums vēsta, ka, ja kāds nešūpojas, to ļaunie gari pārmāca. Šajos svētkos pieņemts šūpoties arī tāpēc, lai izklīstu mākoņi un nebūtu lietaina vasara, kā arī, lai nākamajā gadā nenāktu miegs!

    Laika vērošana: šī ir īsta diena, lai prognozētu kāds laiks būs vasarā. Ja līst lietus, tad turpmāk šie nokrišņi gaidāmi katru svētdienu  līdz pat pašiem Vasarsvētkiem. Tāpat, ja šajā dienā vardes lec par ceļu - būs lietaina vasara. Savukārt, ja Lieldienu rītā saule uzlec spilgta - būs karsta vasara.

    Nav būtiski vai ievērosi visas šīs tradīcijas vai tikai dažas no tam. Būtiskais ir laika pavadīšana kopā ar sev vistuvākajiem. Tā mēs ar bērniem radoši pavadījām pirmssvētku laiku, izgatavojam krāsainas olas, izlasījām grāmatas, spēlējam galda spēles un saņemam no Lieldienu zaķīti kārumiņus.

Priecīgus Lieldienas!

   

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru